1. Soru’ya 1. Cevap (Ölüye Kur’an Okunur mu ? )/Gerçek Urfa

SON DAKİKA

1. Soru’ya 1. Cevap (Ölüye Kur’an Okunur mu ? )

Bu haber 29 Aralık 2020 - 0:13 'de eklendi ve 156 views kez görüntülendi.

Mehmet Emin KUTLUAY Hoca: Sorularınıza yanıtlıyor.

Sizlerde sorularınız için facebook adresinden ulaşabilirsiniz.

SORU: Ölüye okunan kuran fayda verir mi?
CEVAB: önce derin bir ahhh cekeyim.
 Fayda vermez diyenler hadisleri merfu yada kabul etmedikleri için fayda vermez diyorlar..yada ayeti kafalarına göre yorumladıkları için..ben sözü kıvırmayacağım kızan kızsın.kur’anın ve efendimizin hadislerinin üstüne söz söylemek sizin haddinize değil.sizin gibi ahmaklar yüzünden azab bizede erişecek.işte bakın depremler bitmiyor.yeryüzu bile kabullenmiyor ahmaklığınızı.
Ulaşmaz ise Efendimiz kabre girerken selam neden verirdi boş söz olsun diyemi.hayir onlar selamımızı duyarlar derdi.
Bedirde müşriklerin ölülerinin atıldıgı kuyuya neden seslendi.Hz ömer neden duymazlar deyince sizden iyi duyarlar dedi.
Ve 3 şey ölüye fayda verir buyurdu asv.
1 sadakai cariye.yani yaptırdığı imareler.
2.faydalı ilim.3hayırlı evlâd.yani evladı hayırlı iş yaparsa ölü anne babaya da sevab ulaşır.
Bu hadisi ne yapacaksınız.ayrıca ölü yerine yapılan hacca ne diyeceksiniz.kabul olmaz mı vasiyet ederse?Yada çocukları yerine yaparsa.
Yada EFENDİMİZİN kurban keserken buda ümmetin için deyip kurban kesmesini ne edeceksiniz.fayda vermeseydi RESULULLAH yaparmıydı.
Ayeti hadisi kafanıza göre yorumlamaktan vazgeçin yeter.
hz alinin karşısına çıkan haricilerde inil hükmü illallah ayetini yusuf süresi 40.kafalarına göre yorumladılar ve hz alinin şehadetini kadar gittiler..
Ölüye kuranın fayda verdigine dair şu ayet..Onlardan sonra gelenler; Rabbimiz! Bizi ve bizden önce inanmış olan kardeşlerimizi bağışla…”(Haşr, 10)
Bu ayeti ne yapacaksınız.
Ve sahih hadise bile yorum getiriyorsunuz Allahtan korkun.
Efendimiz (asm), bu hadislerinde şöyle buyurmuş:
اِقْرَؤُا يس عَلَى مَوْتَاكُمْ Ölülerinize Yasin suresini okuyun. (Ebu Davud, Cenâiz, 24; İbni Mâce, Cenaiz, 4; Nesai, Amelü’l-Yevm ve’l-Leyle, s. 58)
Yada bu hadis ne olacak.
Peygamber Efendimiz (asm), şöyle buyurdu.
İçinizden birisi öldüğü zaman, onu durdurmayınız ve onu kabrine koyma hususunda acele ediniz. (Sizden birisi de) Ölünün başucunda Fatiha suresini, ayakucunda da Bakara suresinin sonunu okusun” (Taberani, el-Mu’cemu’l-Kebir, XII 340, Beyhaki, Şu’abu’l-İman, VII, 16 H. NO: 9294)
Fayda vermez diyenleri bir hakikat ile ilzam(susturacak)olanbediuzzaman bakın ne diyor.
Bu konuda Bediüzzman Said Nursi’nin şu sözleri de oldukça aydınlatıcıdır:
“Sual: Denildi ki: “Fâtiha ve Yâsin ve hatm-i Kur’ânî gibi okunan virtler, kutsî şeyler, bazen hadsiz ölmüş ve sağ insanlara bağışlanıyor. Halbuki böyle cüz’î bir tek hediye bir anda/aynı zamanda hadsiz zatlara yetişmek ve her birisine aynı hediye düşmek, aklın tavrının haricindedir.”
Elcevap: Fâtır-ı Hakîm/her şeyi hikmetle yapan yüce yaratıcı, nasıl ki hava unsurunu kelimelerin şimşek gibi yayılmalarına ve çoğalmalarına bir mezraa/bir ekin tarlası ve bir vasıta yapmış. Keza radyo vasıtasıyla bir minarede okunan ezan-ı Muhammedî (a.s.m.) umum yerlere ve umum insanlara aynı anda yetiştiği gibi; öyle de, her şeye kâdir olan Allah, okunan bir Fâtihanın sevabını dahi, -meselâ- umum ehl-i iman ölülerine aynı anda yetiştirmek için hadsiz kudret ve nihayetsiz hikmetiyle mânevî âlemde, mânevî havada çok mânevî elektrikleri, mânevî radyoları sermiş, serpmiş, fıtrî telsiz telefonlarda istihdam ediyor, çalıştırıyor. Hem nasıl ki bir lâmba yansa, mukabilindeki binler aynaya, her birine tam bir lâmba girer. Aynen öyle de, bir Yâsin-i Şerif okunsa, milyonlar ruhlara hediye edilse, her birine tam bir Yâsin-i Şerif düşer.” (bk. Şualar, Birinci Şua).
Dahada uzatırdım ama aklı olan bu delillerden neyin ne olduğunu anlar.
Selam ve saygılarımla