1. Kongre Daha Yapıldı/Gerçek Urfa

SON DAKİKA

1. Kongre Daha Yapıldı

Bu haber 27 Ekim 2020 - 12:47 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Şanlıurfa, 6 ilçenin ardından bu kez Suruç ilçe kongresini gerçekleştirdi.

Suruç ilçesinde gerçekleştirilen Suruç 1. Olağan İlçe kongresine; Deva Partisi Genel Merkez Kurucular Kurulu Üyesi Essum Aslan, İl Başkanı Av. Ahmet Tüysüz, Deva Partisi Gaziantep İl Başkan Yardımcısı Kemal Akaltun, İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Harran İlçe Başkanı Mehmet Reşat Özyavuz, Hilvan İlçe Başkanı Mehmet Ali Barlas, Halfeti İlçe Başkanı Hasari Baysöz, Birecik İlçe Başkanı Fadıl Timoçin

  , Karaköprü İlçe Başkanı Sabri Yetim, Haliliye İlçe Başkanı Abdülhamid Karakeçili, Siverek İlçe Başkanı Cuma Şirin ve Akçakale İlçe Başkanı Fatih Ayhan katıldı.

 

Pandemiden dolayı davetli sayısına azami derecede dikkat edilen kongre ilk olarak saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın kongreye özel gönderilen mesajı davetlilere okundu.

 

Sonrasında ise açılış konuşmasını yapan Suruç İlçe Başkanı Yakup Çelik, Deva Partisi’nde olmaktan ve bu önemli göreve getirilmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek şunları kaydetti: “Ülkenin kötüye giden, kötü yönetimi sonucunda vatandaşlarımız bir alternatif parti arıyorlardı. Onu da Genel Başkanımız Ali Babacan’ın önderliğinde istişareye önem veren, özgürlükleri önemseyen Demokrasi ve Atılım konusunda liyakati olan bir ekiple Deva Partisini kurmuştur. Bizler de Deva’ya gönül veren bir yönetim oluşturmak için bu yola çıktık” dedi.

 

Ardından kürsüye Deva Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Av. Ahmet Tüysüz geldi. Başkan Tüysüz biz her derde Deva olacağız diyerek şunları belirtti: “Son 2 dönemdir Suruç İlçemiz kayyumlarla yönetiliyor. Sabahın erken saatlerinde evlerin kapıları balyozla kırılıp açılmasın diye, bir daha bu şehir kayyumlarla yönetilmesin diye bizler buradayız. Bu dediklerimizi hukukla gerçekleştireceğiz. Görev alacak tüm arkadaşlarıma başarılar diliyor, bizlere büyük güç kattıklarını ifade etmek istiyorum” dedi.

Son olarak Deva Partisi Genel Merkez Kurucular Kurulu Üyesi Essum Aslan konuşarak şunları kaydetti: “Bundan birkaç ay önce kıymetli Başkanımız Ahmet Tüysüz ile beraber Şanlıurfa’da İlçe Başkanlarının belirlenmesi ve Şanlıurfa’nın genel olarak Deva’yı temsil edecek kişileri belirlemesi için Ahmet Tüysüz ile beraber Ömer Yılan, Sabri Yetim, Fehime Çoban Avcı, Davut Seyidoğlu, İbrahim Asoğlu ve Abdulhamit Karakeçili’den oluşan bir heyet Şanlıurfa’da kuruldu. Bu daha önce hiç bir siyasi partinin gerçekleştirmediği bir kurul. Çünkü Deva tek bir kişinin değil bir kadronun hareketiydi. Bu oluşumdaki amaç hem İl Başkanımızın yükünü hafifletmek hem de istişare mekanizması oluşturmaktı. Maalesef geldiğimiz süreçte tek başına alınan kararlar, tek başına ilerlenen yollar, ortak akıldan uzaklaşmış ve yalnızların yönettiği kalabalıklar haline geldik. Kayyumlarla beraber halkın kendi iradesi hiçe sayılmış ve beni yönetsin diye demokratik yollarla seçilmiş Belediye Başkanlarını görevden alarak yönetime devam edilme çabası içerisinde olunan bir durumdayız. Deva Partisi ilk günden itibaren kalabalıkların kendini yönetebileceğine inanarak ve bu kalabalıkların hep beraber yönetime ortak olduğu bir çabayla kuruldu” dedi.

Özelde Suruç ilçesine de değinen Essum Aslan: “Suruç tarım arazileriyle, ticaretteki kabiliyetleriyle çok önemli bir ilçedir, fakat buna rağmen ortaokul düzeyinde henüz okuma yazma özelliğini kazanamamış ve istikbale karanlık bakan çocuklarla beraber her 3 kişiden 1’inin işsiz olduğu Türkiye’de hazin kaderi yaşayan ilçelerimizden bir tanesi. Ben inanıyorum ki bugün itibariyle kıymetli ilçe başkanımız ve kıymetli İl Başkanımızın gayretleriyle Suruç artık eski Suruç olmayacaktır. Ben Şanlıurfalıyım tam da bu zamanlar babam eve gelirken çarşıdan Suruç Narı alırdı ve biz Suruç Narının ne kadar kıymetli ve ne kadar lezzetli olduğunun farkındayız. Ancak Suruç Narının markalaşması, Suruç Narını eken ve üreten tarım üreticilerinin daha fazla para kazanması için emek verip, çaba sarfetmeliyiz. Tabi şu da çok önemli başkanlıklar bir temsil makamıdır kendimde dâhil olmak üzere her zaman şunu söylüyorum; yeter ki biz fikir fırtınası yapalım ve iyi şeyler düşünelim ve bu düşündüğümüz şeyleri üretmek için Deva kadrolarını yönetime getirelim. Bundan sonra ki süreçte de bu inancımız hiç değişmeyecek. Sayın Genel Başkanımızın her konuşmasında dile getirdiği şeyi buradan bir kez de ben dile getirmek istiyorum. Biz gençlere çok kıymet veriyoruz, biz kadınlara çok kıymet veriyoruz. Biz bu ülkenin vatandaşlarına, demokrasiye inanan, geleceğe umutla bakmak için koşmaya hazır tüm vatandaşlarımızla giden makûs tarihimizi geriye çevirecek, gidişatı daha ileriye götürüp bu kötü gidişatı geri çevirecek inanca sahibiz. Lütfen çevrenizde kim varsa önce burada mevcut bulunan parti üyelerimiz ve yöneticilerimiz Deva Partisinin politikalarını çok dikkatli okusun, sadece politikalarımızda yazan şeyler bile kötü gidişata dur demek için yeterlidir.” Dedi.

Ardından divan oluşturularak seçime geçildi. Divan başkanlığını Deva Partisi Genel Merkez Kurucular Kurulu Üyesi Essum Aslan’ın yaptığı ve delegelerin oy kullandığı seçimde oyların tamamını alan Yakup Çelik ise resmi olarak Deva Partisi Suruç İlçe Başkanı seçildi. Kongre sonrası ise parti ilçe binası ziyaret edildi.