Terör Örgütü Çocukları Nasıl Kandırıyor (VİDEO)/Gerçek Urfa

SON DAKİKA

Terör Örgütü Çocukları Nasıl Kandırıyor (VİDEO)

Bu haber 19 Kasım 2020 - 20:54 'de eklendi ve 23 views kez görüntülendi.

Terör Örgütü Çocukları Nasıl Kandırıyor
18.11.2020
Fulya Öztürk, kameramanlar Hilmi Yaşa ve Halil Kahraman Şırnak’a gitti. Orada PKK’dan kaçan gençlerle konuştu.

PKK’dan Kaçan Zeliha Yaşadıklarını Anlatıyor

 Adı Zeliha. Şırnak Silopi’de, PKK terör örgütü onu kandırdığında 18 yaşındaydı. Yıl 2014’dü.
PKK onu diğer kandırılanlar gibi ilk Cudi Dağı’na kaçırdı. Gittiği ilk gece cehennemi görmeye başladı Zeliha.
PKK, Zeliha’yı Cudi Dağı’ndan sonra Irak’a götürdü.
Ve 5 yılın sonunda Zeliha PKK’dan kaçmayı kafaya koydu. Irak’taki kamptan kaçtı. Günlerce yürüdü, izini belli ettirmeden, oradan uzaklaşmayı başardı.
Zeliha şimdi 23 yaşında. Hayali var. Okumak istiyor.

 

O gençlerden biri 21 yaşındaki Destan… Terör örgütü PKK, henüz 15 yaşındayken Destan’ı kandırıp dağa kaçırdı. Destan, 4,5 yıl boyunca dağda yaşadı ve sonunda terör örgütünden kaçmayı başardı.  Terör örgütü PKK, Destan’ın ömründen 4,5 yılı çaldı. Önce Cudi Dağı’na daha sonra da Suriye’ye götürüldü. Kaçırıldığında 15 yaşında olan Destan, hayatının baharındayken her şeyi yarım kaldı.
Terör örgütünden kaçtıktan sonra suça karışmadığı için 5 ay hapiste kalan Destan, örgütle ilgili çok çarpıcı detayları anlattı:
Terör örgütü üyeleri okulun etrafındalardı. 1-2 günlüğüne gidelim sonra geliriz dediler. Ben ilk gün çok ağladım. Bize her şeyi unutturdular. Savaşa odaklanmamızı istediler.Türk askerine karşı savaşmamızı istediler.”Önderimiz ceza evinde onun için savaşıyoruz” dediler.

Tecavüz, İntihar…

Destan, günler geçtikçe daha acı şeylerle karşılaşmaya başladı. Defalarca tecavüze maruz kaldığını belirten Destan, intihar edenleri de gördüklerini, niye öldüklerini sorduklarında da ”Öcalan için” cevabını aldıklarını söylüyor.

3 Ay Boyunca Hamurla Suyu Karıştırıp Yedik

4,5 yıl boyunca yaşadığı zorlu süreçlerden de bahseden Destan, yiyecek olarak 3 ay boyunca hamurla suyu karıştırıp yediklerini, kışın ise kar sularını eritip banyo yapabildiklerini söyledi.

Örgütün Arabasını Alarak Kaçtılar

Destan, 4,5 yılın sonunda iki arkadaşıyla birlikte örgütten kaçmayı kafasına koydu. Kaçarken de örgütün arabasını ve telefonunu alıp kaçmayı başardılar. Destan kaçış planıyla ilgili, ”Ben ilk günden beri kaçmak istiyordum. Yanıma bomba da almıştım. Bizi görürlerse kendimi patlatacaktım. Kaçmayı kafama koymuştum” diyor. Destan o telefonla ailesine ulaştı. Yıllardır evlatlarından haber almayan ailesi sevinçle jandarmaya haber verdi ve koordinatlar belirlendi ve Destan bu şekilde yeniden ailesine kavuşmuş oldu.
Kaynak Dişleri Bakanlığı &Şanlıurfa Valiliği