1. Soru’ya 1. Cevap ( LENS HARAMI DIR ? )/Gerçek Urfa

SON DAKİKA

1. Soru’ya 1. Cevap ( LENS HARAMI DIR ? )

Bu haber 13 Aralık 2020 - 18:51 'de eklendi ve 110 views kez görüntülendi.

Mehmet Emin KUTLUAY Hoca: Sorularınıza yanıtlıyor.

Sizlerde sorularınız için facebook adresinden ulaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/kutluay.mehmet

 

SORU:RENKLİ LENS CAİZMİDİR.
CEVAB: gören gözü olduğu için şükr etmek yerine rengini beğenmeyip değişmeye çalışmak ne derece bir hasarettir.
Hem kardeşim rabbim seni en güzel şekilde yarattı.neden bu günaha girmek anlamıyorum.sokakta van kedisi gibi gözlü kadınlar görüyorum çok dikkat çekici.
Ama bi özüre dayanarak göze aynı renkte lens takmak caizdir.
Bu soruya Hadisle CEVAB verelim
İbn Mes’ud (r.a.) den yapılan rivayete göre, adı geçen şu haberi vermiştir:
“Allah (c.c.) güzel görünmek için (bu söze dikkat edin)döğme yaptıran kadınlara, yüzünün kıllarını aldıran kadınlara, dişlerini tıraş ettirerek aralarını açtıran kadınlara, Allah’ın yarattığı (biçim, renk ve görünümü) değiştiren kadınlara lanet etmiştir.”
İbn Mes’ud (r.a.) devamla diyor ki: “Allah’ın Resulü’nün lanetlediği kimseyi ben niçin lanetlemeyeyim…“ (Buharî/tefsîr: 59, talak: 5), libas: 82, 84, 85, 87- Müslim/libas: 120- Tirmızî/ edeb:33).
Kadının kaşlarını inceltip hilal şekline sokması, gözünün rengini değiştirmesi, yüzüne ve ellerine çeşitli maddeler sürerek rengini çekici kılması, takma kirpik kullanması, dişlerini traş edip küçültmesi ve aralarını açtırması, takma saç (peruk) kullanması, yüzüne, el ve kollarına döğme yaptırması tahrimen mekruh sayılmıştır.
Zira bu gibi sun’i güzellik hem yabancı erkeklerin dikkatini çeker, hem de kadın olduğundan başka görünmeye başlar. Her iki durumda da fazîlet, ciddiyet, vakar yoktur. Aynı zamanda Allah’ın yaratıp verdiği ten ve rengini, yüz şeklini değiştirme söz konusudur.
Bundan dolayı harama yakın mekruhtur.
Saygı ve sevgilerimle