1. Soru’ya 1. Cevap (Cinlerden Peygamber Gelmiş mi?)/Gerçek Urfa

SON DAKİKA

1. Soru’ya 1. Cevap (Cinlerden Peygamber Gelmiş mi?)

Bu haber 13 Kasım 2020 - 10:15 'de eklendi ve 71 views kez görüntülendi.

Mehmet Emin KUTLUAY Hoca: Sorularınıza yanıtlıyor.

Sizlerde sorularınız için facebook adresinden ulaşabilirsiniz.

SORU: Cinlerden peygamber gelmiş midir?
Cevap : Kardeşim cin’lerden peygamber gelse sana ne gelmese sana ne bize gönderilen Hz. MUHAMMEDİ sorsam bilmezsin CİNLERİN peygamberini sorarsın.sana Hz. Muhammed sorulacak mahşerde cinler değil.
Neyse: bu konu çok ihtilaflıdır ama ben ikisinide yazayım.
Cinler insandan önce yaratıldı delilimde şu ayet.“Andolsun ki biz, insanı pişmemiş çamurdan, kokuşmuş cıvık balçıktan yarattık. Cân’nı da(cinin çogulu) insandan daha önce semûm ateşinden yarattık.” (Hicr, suresi)
Bu ayettende anlıyoruz ki cinler önce yaratılmıştır.ve dünyada vardılar
Ve onlarda bizim gibi imtihana tabidirler.
Zariyat süresinde:Ben cinleri ve insanları, başka değil, sırf bana kulluk etsinler diye yarattım buyurur rabbimiz.
Cinlerden peygamber vardır diyenlerin delilleri şunlardır.
Kur’an buyuruyor: ‘Ey cin ve insan topluluğu, içinizden, size ayetlerimi nakleden ve içinde bulunduğunuz şu günün bir zaman olup geleceğini haber vererek sizi korkutan peygamberler gelmedi mi?’Bu ayet-i kerime Hz. Adem (a.s) yaratılmadan önceki dönemi de kapsamaktadır.derler.
Şamlı biri Hz. Ali radıyallahu anh dan ‘Acaba Allah cinlere de peygamber göndermiş midir?’ diye sorduğunda şöyle buyurdu: ‘Evet, onların peygamberi Yusuf adında biriydi ve O onları Allah’a davet ediyordu, onlarda Onu şehid ettiler.’ dedi
Hatta bakara suresinde 30 ayet: Hani rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “Biz seni eksiksiz bilirken ve durmadan övgü ile tenzih ederken orada fesat çıkaracak ve kan dökecek birini mi yaratacaksın?” dediler. Bu ayetide delil getirirler.melekler Daha önce kan döküldüğünü bu yusuf adlı peygamberden biliyordular diye.
Amma şunu diyebilrizki:İnsanların ve cinlerin bir toplum olabilmesinden anlaşılır ki, insan toplumunun peygamberleri, cin toplumunun da peygamberleri demektir.
yani cinler ona tabi olmuşlardır. Ve her peygambere insan ve cin şeytanlarının düşman olması bununla da ilgilidir.
Ve özellikle peygamberlerin sonuncusu olan Rasülullah (s.a.v)’in Rasülü’s-Sekaleyn, yani insan ve cin peygamberi olduğunda şüphe yoktur.
kuranda okunan kuranı dinledikleri ve kafilelerle hz muhammede geldikleri ve imañ ettikleri cin süresinde anlatılır.hatta bu olayın olduğu yerde cin mescidi vardır mekkeye gidenler bilir cennetül muallanın yakınında.
Nitekim Busayri de bunu latif bir şekilde şu beytiyle ifade etmiştir:
‘Muhammedün Seyyidü’l-Kevneyni; Ve’l-Ferikayni min Arabi’n ve min Acemi’ (Muhammed (s.a.v), iki cihanın, insan ve cinnin, Arap ve Arap olmayan iki topluluğun efendisidir.)”
Netice cinler insan yaratıldıktan sonra insan olan peygamberlere tabi olmuşlardır. Amma Hz. Muhammed SAVS hem cinlere hem insanlara gönderilmiştir saygılar.