“İKİ DEVLET TEK MİLLET” YERİNE “ÜÇ DEVLET TEK MİLLET” !/Gerçek Urfa

SON DAKİKA

“İKİ DEVLET TEK MİLLET” YERİNE “ÜÇ DEVLET TEK MİLLET” !

Bu haber 08 Aralık 2020 - 20:27 'de eklendi ve 60 views kez görüntülendi.

Başta Korona Virüs salgını ve Malatya, Elazığ, İzmir depremleri olmak üzere bir çok badire ile karşılaştığımız 2020 yılının en güzel gelişmelerinden biri hiç şüphesiz, 1991 yılından bugüne 29 yıldır Ermenistan işgali altında bulunan Azerbaycan’ın toprağı Karabağ’ın kurtarılması idi.

Başta Hocalı olmak üzere Ermenistan’ın Karabağ’da yaptığı 20. Yüzyılın en vahşi ve insanlık dışı katliamları ile başlayan işgal, küresel güçlerin de sessiz kalarak verdikleri destek sayesinde 29 yıl boyunca devam etti. Yapılan müzakereler, varılan anlaşmalar, imzalanan protokoller sorunu çözmek ve işgali sona erdirmek için yeterli olmadı. Nihayetinde 29 yıl önce Ermenistan nasıl silahlı güç kullanarak Karabağ’ı işgal ettiyse, Azerbaycan’da aynı yolu kullanarak işgale son verdi. Aradaki tek fark, sivil katliamı yapan Ermenistan’ın aksine Azerbaycan ordusunun tek bir sivile zarar vermeden, sivil yerleşim yerlerini hedef almadan, sadece askeri unsurları hedef alarak bu başarıyı sağlaması oldu.

Azerbaycan bu işgali sona erdirmek için harekâta başladığında ve bu harekâtın başarıya ulaşması sürecinde Türkiye’nin verdiği kararlı siyasi destek, hem Azerbaycan ordusuna hem de Azerbaycan halkına büyük moral verdi.

Yıllardır söylenen, kullanılan “İki Devlet, Tek Millet” sloganı bu süreçte çok daha güçlü bir şekilde dile getirildi ve adeta tüm dünyaya ilan edildi.

Biz de Yeniden Refah Partisi olarak Azerbaycan halkı ile olan kardeşlik bağlarımızı en güzel şekilde ifade eden “İki Devlet, Tek Millet” sloganını bu vesileyle gönülden bir kez daha dile getiriyoruz. Tarihi bir hakikat olan bu sloganı dile getirirken bu sloganın yeterli olmadığını da ifade etmek istiyoruz.

Merhum Liderimiz Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızın siyasi dehası ile başlattığı 1974 Barış Harekâtı ile yıllardır süren Rum zulmünden kurtulan Kıbrıs Türkleri, Türkiye’nin de desteği ile 15 Kasım 1983’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurarak bağımsız devletlerine kavuşmuş oldular.

Ermenistan’ın Karabağ katliamı ve işgaline sessiz kalan Batılı güçler, aynı tavrını KKTC’nin tanınması konusunda da sürdürerek Kıbrıslı Türkleri uluslararası toplumdan adeta izole etmişlerdir. Başta Müslüman ülkeler olmak üzere dünya devletleri, uluslararası bir ambargoyla karşı karşıya kalmamak için KKTC’yi tanımaktan uzak durdular. Sadece Türkiye’nin resmi olarak tanıdığı KKTC’nin tanınması ve bağımsız bir devlet

olarak uluslararası toplumun bir parçası olması KKTC’nin geleceği ve Türkiye’nin güvenliği açısından hayati bir önem taşımaktadır.

Bu hayati konu da ilk adımı Azerbaycan Devletinin atması en büyük dileğimizdir. Zira atılacak bu adım KKTC ve Türkiye’nin beka ve güvenliğini ne kadar ilgilendiriyorsa Azerbaycan’ında beka ve güvenliğini o kadar ilgilendirmektedir. Karabağ harekatında bu gerçek kendisini göstermiştir.

Azerbaycan’ın KKTC’yi tanımak için atacağı adım ve Lefkoşa’da açacağı Büyükelçilikle birlikte tüm dünyaya ezberlettiğimiz “İki Devlet, Tek Millet” gerçeği yerini asıl gerçek olan “Üç Devlet, Tek Millet” sözüne bırakacaktır.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’e Yeniden Refah Partisi olarak çağrımız, Karabağ’ın kurtarılmasıyla başlayan sevinçli günlerimiz Zat-ı âlilerinin liderliğinde Azerbaycan Devleti’nin KKTC’yi tanımasıyla tam bir bayrama dönüşmesini sağlamasıdır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, her fırsatta kardeşim olarak hitap ettiği Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’e bu çağrıyı resmi olarak yapması, Dışişleri Bakanlığımızın gerekli diplomatik girişimlerde bulunarak bu süreci hızlandırması ve sonuca ulaşılması Türk Dış Politikası açısından büyük bir başarı olacaktır.

KKTC’nin Azerbaycan tarafından tanınması, “Üç Devlet, Tek Millet” sözünün resmiyet kazanması KKTC halkını da, milletimizi de, Azerbaycan Türklerini de mutlu edecektir.

Büyük sıkıntılarla karşılaştığımız 2020 yılında yaşadığımız Ayasofya Camii’nin açılışı ve Karabağ’ın kurtarılması sevincini bu adımla taçlandıralım.

Yeniden Refah Partisi olarak bu süreçte üzerimize düşecek ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu ifade ediyor, aziz milletimizi, KKTC ve Azerbaycanlı kardeşlerimizi sevgi ve hürmetle selamlıyoruz.

 

Zafer Emanetoğlu

Genel Başkan Yardımcısı | Tanıtma Başkanı