Mehmet Fırıncı Vefat Etti…/Gerçek Urfa

SON DAKİKA

Mehmet Fırıncı Vefat Etti…

Bu biyografi 03 Ekim 2020 - 10:31 'de eklendi ve 38 views kez görüntülendi.

Bediüzzaman Said Nursi’nin son talebelerinden Mehmet Fırıncı vefat etti. Durumu son günlerde gittikçe ağırlaşan ve böbrek rahatsızlığı da yaşayan Mehmet Fırıncı, bir süredir Bahçelievler’deki özel bir hastanede rahatsızlığı nedeniyle tedavi görüyordu. Peki, Mehmet Fırıncı kimdir, kaç yaşındaydı?

Bediüzzaman Said Nursi'nin son öğrencilerinden Mehmet Fırıncı yaşamını yitirdi

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ile Nur Vakfı Başkanı olan Mehmet Fırıncı, 1928 yılında Bursa’nın İnegöl ilçesine bağlı Yenice Müslim köyünde dünyaya geldi. Asıl adı Mehmet Nuri Güleç’tir. Ailece fırıncılık yaparak geçindikleri için kendisine “fırıncı abi” denilmektedir.1950-60 yılları arasında Said Nursi’nin yanında, hizmetinde bulundu.Sözler Yayınevi, Söz Basın, Nesil Yayınları, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı gibi hizmet eksenli çalışmaların kurucusu oldu. Mehmet Fırıncı Risale-i Nur’ların İngilizceye çevrilmesi ve uluslararası akademik çalışmaların yaygınlaşmasına katkı sağladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif’inin aslına rücu etmesi vesileyle arayıp “hayırlı olsun” temennilerini ilettiği, Bediüzzaman Said Nursi’nin 92 yaşındaki talebesi Mehmet Fırıncı, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesine ilişkin duygularını anlatırken; hayatıyla ilgili de bilgiler vermişti.

Aynı zamanda İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ile Nur Vakfı Başkanı olan Mehmet Fırıncı hoca, asıl adının Mehmet Nuri Güleç olduğunu, 1945 yılında ailesiyle birlikte Bediüzzaman Said Nursi’yi ziyaret ettiklerini, burada ne iş yaptığının sorulduğunu, fırıncılıkla uğraştığını söylemesi üzerine, Said Nursi”nin kendisine “Mehmet Fırıncı” dediğini anlattı.

Mehmet Güleç olarak kendisini kimsenin tanımadığını ifade eden Fırıncı, “Hep Mehmet Fırıncı’yı bilirler. Böylece bir hayatın içine girmiş olduk. Said Nursi Hazretlerinin eserlerinin okutulması, neşri, çalışmalarıyla meşgul olduk. Bu sebeple yaşlanınca da ‘Fırıncı abi’ olduk.” diye konuştu.

Fırıncı, İstanbul’a ilk kez 1938 yılında geldiğini anlatarak, “Nuruosmaniye Caddesinde İkbal Kıraathanesi vardı. Kültürlü kimselerin kitap okuma ve gazete takipleri yaptığı okuma salonu şeklinde bir kıraathaneydi. Oraya babamı görmek için gittim. Masasında beraber oturduğu uçacak gibi nezih, mübarek bir zat vardı. Merak ettim, kim olduğunu sordum. Kapatılan Ayasofya Camii’nin ikinci imamı Tahir Efendi olduğunu söylediler. Cami kapatılalı 4 yıl olmuştu, daha müzeye çevrilmemiş, sadece kapatılmıştı.” şeklinde konuştu.

İkinci Dünya Savaşı nedeniyle memleketlerine gittiklerini, 1945 yılında savaşın bitmesi üzerine tekrar İstanbul’a döndüklerini belirten Fırıncı, şöyle devam etti:

Üstad eserleri ile yaşıyor

“Ayasofya’yı ziyaret ettik. Babam böyle şeylere çok meraklıydı, çocuklarını da götürürdü. Hatta o esnada Kariye Camii ibadete açıktı, orada namaz kıldık. Sonra Ayasofya’ya geldik ki zemin hendeklerle kazılmış vaziyette. Tarihi şeyler aramak için parça parça kazılmıştı. Üzerinde Hazreti Ali, Hazreti Ebubekir, Hazreti Ömer yazan bu büyük levhalar yerdeydi. Sonra öğrendik ki levhaları buradan çıkarmak istemişler ama o kadar büyük yapılmış ki kapılardan sığmamış, çıkaramamışlar. 1950’den sonra Demokrat Parti devrinde levhalar yeniden asıldı. O zamandan beri namaz kılınamadığı için milletimizde daima gurbet hissi oluştu.”

Mehmet Fırıncı hoca, bu tarihten sonra yurt dışından gelen kişileri gezdirmek için sıklıkla Ayasofya’ya geldiğini ancak namaz kılmak istediklerinde görevlilerin müsade etmediğini anlatarak, “1950’den sonra o hendekler kapatılmıştı. Müze olarak açıktı ve hep ziyaret ettik ama bir defa namaz kılmayı bile çok arzu ettiğimiz halde buradaki görevliler müsaade etmiyordu.” dedi.

Yıllar sonra Ayasofya’nın cami olduğunu anlatan Fırıncı, “Ayasofya Camii oldu, çok şükür. Muhterem Cumhurbaşkanımızın davetiyle ilk cuma namazına katıldık. Cumhurbaşkanımız hakikaten hukuka dayalı olarak Danıştay’ın kararını bekledi. O karar çıkar çıkmaz kendisi de kararını verdi. Camiye çevrilmesi için diyanete devretti.” diye konuştu.

Mehmet Nuri Güleç Fırıncı vefat etti! Mehmet Fırıncı kimdir? Mehmet Fırıncı hayat hikayesi! - Takvim

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şanlıurfa’da Yollar Asfaltla Buluşturuluyor

Daha konforlu ve kaliteli bir ulaşım konusunda ciddi mesai harcayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda Eyyübiye Batıkent Mahallesinde ana arterlerde asfalt serim çalışmalarına hız verdi. Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesi sınırlarında bulunan TOKİ Batıkent Mahallesinde deforme olan asfaltın kaldırılmasının ardından yolda gerekli düzenlemeleri yapan Fen işleri ekipleri asfalt serimine başladı. Sabahın ilk ışıklarıyla sıcak asfaltla buluşturulacak bölgeye giden ekipler kendi asfalt üretim tesislerinde üretilen sıcak asfaltı yollara seriyor. Kısıtlamanın olduğu günleri fırsata dönüştürüp pek çok ana caddede sıcak asfalt kaplama çalışması gerçekleştiren ekipler…

Karaköprü Belediyesi Sosyal Marketi ile Gönüllere Dokunuyor

Karaköprü Belediyesi'nin sosyal belediyecilik faaliyetleri kapsamında hayata geçirdiği sosyal market projesiyle ihtiyaç sahibi vatandaşlar ücretsiz olarak gıda, giyim vb. ihtiyaçlarını gideriyor. Çankaya Mahallesinde bulunan sosyal market Ramazan ayında da ihtiyaç sahibi vatandaşların gönüllerine dokunarak ihtiyaçlarını karşılıyor. Karaköprü Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi aileler kendilerine verilen kart ile sosyal markette kuru gıda, yiyecek, giyim gibi temel ihtiyaçlarını herhangi bir ücret ödemeden temin edebiliyorlar. Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli ilçedeki ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaşıp ihtiyaçlarını gidermek için sürekli çalıştıklarını ancak Ramazan ayının paylaşım ve be…

Büyükşehirde Mesai Gün Doğmadan Başlıyor

Sahurlarını yaptıktan sonra henüz gün doğmadan görev yerinde hazır bulunan ekipler, Şanlıurfa’nın daha yaşanabilir bir kent olması adına titizlikle çalışıyor. Şanlıurfa’nın 13 ilçesinde geniş kırsal alanda yol bakım onarım, sanat yapıları, stabilize yol yapım, asfalt öncesi altyapı hazırlığı çalışmaları gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekipleri yapmış olduğu çalışmalarla kırsal alanda şehrimizin daha ulaşılabilir yollara kavuşturulması için mesai harcıyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ile artık Şanlıurfa'da her geçen gün yol kalitesi artan ve her geçen gün gelişen kırsal mahalleler geleceğe güvenle gelecekten günümüze gururla bakıyor. …

Siverek Belediye Alt ve Üst Yapılarda Çalışmalarını Sürdürüyor

İlçenin Ayvanat mahallesinde oluşan yeni yerleşim alanlarında Fen işleri ekiplerince alt yapısı tamamlanan cadde ve sokaklar yeni yollara kavuşuyor. Öte yandan çeşitli kurumlar tarafından yapılan alt yapı çalışmaları kapsamında bozulan ve deforme olan beton sokaklar Fen İşleri Müdürlüğünce oluşturulan ekiplerce yeniden beton dökülmeye hazır hale getiriliyor. İlçenin tüm cadde ve sokaklarında çalışmaların sürdürüldüğünü anımsatan Fen İşleri Müdürü Abdulkadir Canalır şunları kaydetti. “Belediye Başkanımız Ayşe Çakmak’ın talimatları doğrultusunda şehrimizin farklı noktalarında ekiplerimiz ile birlikte çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz, Ayvanat ve Dicle mahallesinde yeni yerleşim yerlerinin bulunduğu bölgelerde yol yapım …

Karaköprü’de Yeni Yollar Kilitli Parkeyle Döşeniyor

Karaköprü Belediyesine bağlı Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri ilçe genelinde çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor. Ekipler ilçede yapılaşmanın arttığı ve gelişen Seyrantepe Mahallesinde yeni açılan yolları kilitli parkeyle döşerken, yayalar için de kaldırım yaparak hizmete sunuyor. Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli’nin talimatıyla yoğun bir çalışma içerisinde olan ekipler Ramazan ayı nedeniyle çalışma saatlerini esnetse de her gün çalışarak hem yeni yollar açıyor hem de alt yapısı tamamlanan yolları kilitli parkeyle döşeyerek hizmete sunuyor. Karaköprü’nün yol ihtiyacının her zaman yapılaşmayla birlikte arttığına dikkat çekerek bu ihtiyacı gidermek adına çalıştıklarını dile getirdi. Başkan Baydilli şun…

Başkan Çiftçi’den Anlamlı Mesaj

“Bugün huzur ve güven içerisinde yaşama imkanına sahip olduğumuz Güzel Ülkemizi kanları ile yoğurarak bizlere bırakan Şehitlerimizin fedakarlıklarını hiçbir zaman unutmamalıyız.” dedi. Başkan Emrullah Çiftçi ’den Şehitler Haftası mesajı Başkan çiftçi ’ten Şehitler Haftası mesajıŞehitler Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Bugün huzur ve güven içerisinde yaşama imkanına sahip olduğumuz Güzel Ülkemizi kanları ile yoğurarak bizlere bırakan Şehitlerimizin fedakarlıklarını hiçbir zaman unutmamalıyız.” dedi. Şehit ve gazi sandikasi tarım orman il başkanı Emrullah Çiftçi'den ’ten Şehitler Haftası mesajıŞanlıurfa, ceylanpınar şehit ve gazi il başkanı başkan çiftçi Şehitler Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı. D…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ